Ara
Close this search box.

Isıtma Tesisatı

Isıtma Sistemleri Mekanik Tesisat ve Projelendirme

Bina içindeki sıcaklığın istenilen derecelerde tutulabilmesi için kurulan bir mekanik tesisat türüdür. Isıtma tesisatındaki ana amaç; bina içinden dış ortama doğru oluşabilecek ısı kaybının önüne geçmektir.

Konutlarda Isıtma Sistemi

Elektrikli Merkezi Isıtıcılar

Ev ısıtma sistemi olarak kullanılan elektrikli merkezi ısıtıcılar, konut ısıtmasında sıkça karşılaşılan bir iklimlendirme sistemidir. Elektrikli ev ısıtma sistemlerinde ısı pompaları önemli bir yere sahiptir. Isı pompalarının çalışma prensibi, ısının çevreden çekilip yüksek sıcaklık bölgesine transfer edilebileceği fikrine dayanır. Evlerimizde kullandığımız klima ve buzdolabı gibi cihazlar ısı pompası türüne bir örnek olabilir. Bu ısıtma sistemlerinde, kış aylarında düşük sıcaklık kaynağı olarak kullanılan dış havadan (ya da bazı modellerde topraktan veya bir su kaynağından) alınan ısının, ısıtılması gereken ortama transfer edilmesi söz konusudur. Kısaca, tıpkı klima gibi bir işleyişe sahip olan ısı pompası, çevreden aldığı havayı ısıtarak ev ortamına transfer etme görevi üstlenir.

Yerden Isıtma Sistemleri

Geleneksel ve modern bir yöntem olarak öne çıkan yerden ısıtma sistemleri parke, taş, seramik ve laminant gibi pek çok yer döşemesi ile kullanılabilir. Yerden ısıtma sistemleri, zemin betonu içindeki borularla ısı kaynağından aldığı enerjiyi zemin altına yayarak dağıtan, zemini dolayısıyla da ortamı ısıtan bir ısıtma sistemidir. Günümüzde yerden ısıtma sistemleri sulu ve elektrikli yerden ısıtma olarak iki farklı şekilde uygulanabilmektedir.

Doğalgazlı Merkezi Isıtıcılar

Son yıllarda ülkemizde iyice yaygınlaşan doğalgaz merkezi ısıtıcılar, evlerde ısınma ve sıcak su ihtiyacını karşılamanızı sağlar. Renksiz, kokusuz, yüksek kalorili bir gaz yakıt olan doğalgaz; yandığında kül, karbonmonoksit ve kükürt bileşikleri oluşturmadığından temiz bir yakıt olarak da bilinir. Doğalgaz bireysel kullanımda farklı seçenekler sunar. Örneğin eğer doğalgazdan sadece ısınma amacıyla yararlanmak istiyorsanız doğalgaz sobası ya da kat kaloriferi tercih edebilir hem ısınma hem de sıcak su elde etmek amacıyla kullanmak istiyorsanız kombi veya boylerli kat kaloriferi kullanabilirsiniz. Pişirme amaçlı kullanımlarda ise bunlara ek olarak ocak için çıkış gerekli olacaktır. Doğalgaz her an için kullanıma hazır olduğundan avantajlı bir ısıtma sistemidir.

 Güneş Enerjisi ile Isıtma

Enerjisini güneş ışınlarından alan bu sistem, özellikle yaz aylarında yüksek verimlilik sunar. Güneş enerjisi ile ısıtma sistemlerinde özel olarak geliştirilen paneller kullanılır. Bu paneller evin çatısına yerleştirilir ve güneş ışınlarını soğurma yoluyla ısı elde eder, bu ısı da evinizdeki kullanım suyunu ısıtmayı sağlar. Güneş enerjisiyle elde edilen ısı özel bir donanım sayesinde evin içini ısıtmak için de kullanılabilir. Ancak bu teknolojinin başlangıç maliyetleri yüksek olduğundan çok sık tercih edilmez.

Sıvı Yakıtlı Merkezi Isıtma Sistemleri

En çok bilinen cinsleri motorin, marin dizel oil ve fuel-oil olan sıvı yakıtlar, çoğunlukla ham petrolden elde edilen akıcı ve ısıl değeri yüksek yakıtlardır. Sıvı yakıtlı merkezi ısıtma, bireysel kat kaloriferi sistemlerinde sıklıkla kullanılır. Sıvı yakıtlı merkezi ısıtma sistemleri, kullanım açısından en pahalı sistemlerden biridir.

LPG’li Merkezi Isıtıcılar

LPG’li merkezi ısıtıcılarda, sıvı petrol gazı olan LPG kullanılarak ısıtma sağlanır. LPG de tıpkı sıvı yakıtlar gibi bir tankta depolanarak kullanılır. LPG’ye uygun bir kazan, suyunuzu ısıtır ve radyatörler veya yerden ısıtma yoluyla evinizi ısıtır, musluklarınızdan sıcak su akmasını sağlar. Ancak LPG’li sistemler de tıpkı sıvı yakıtlılar gibi yüksek maliyetli ısıtma sistemleridir.

Odunlu Isıtma Sistemleri

Modern şöminelerin ve yeni nesil demir döküm sobaların son yıllarda giderek popülerlik kazanmasıyla odunlu ısıtma sistemleri de günümüzde hala yaygın olarak kullanılmaktadır. Odunlu ısıtma sistemlerinin bazı modellerini merkezi kalorifere bağlayarak tüm evi ısıtmak da mümkün olduğundan tüm ev için verimli bir ısıtma sistemi haline gelebilir. Hem görsel bir şölen hem de yüksek verimlilikte ısıtma sunan odunlu ısıtma sistemleri keyifli olduğu kadar da meşakkatlidir. Odunlu ısıtma sistemlerinin meşakkati sürekli ateşi besleme ihtiyacı, kül temizleme işi ve odun depolamadır.

Endüstriyel Isıtma Sistemleri

Endüstriyel ısıtma, endüstriyel üretim yapılan fabrika gibi alanların ısıtılması için kullanılan ürünlerin tamamına verilen isimdir. Endüstriyel ısıtma sistemleri, optimum performans için yüksek verimde düşük enerji ile çalışacak ürünlerden oluşur. Endüstriyel ısıtma, farklı endüstriyel alanlara çözüm olabilmek için birçok farklı tipte üründen oluşur.

Endüstriyel Isıtma Sistemleri: Açık Alevli Radyant Isıtıcılar, Borulu Tip Radyant Isıtıcılar, Gaz Yakıtlı Sıcak Hava Üreteçleri, Termo Konvektörler, Hava Perdeleri, Kontrol Panoları ve Seyyar Isıtıcılar vb. kategoriye ayrılmıştır. Sistemler, uygulama yapılacak tesisin mimarisi, izolasyon durumu, tesiste yapılan üretim çeşitliliği gibi etkenler göz önüne alınarak seçilmeli ve projelendirilip uygun cihaz seçilmelidir.

Doğalgaz Tesisatı

Ev ve iş yerlerinin ısınma ve sıcak su ihtiyacının karşılanması amacıyla kurulan ısınma sistemidir. 

  • Endüstriyel Doğalgaz Tesisatı: Bir endüstri tesisinde ve endüstriyel mutfakta kullanılan doğalgazın taşınmasını ve kullanımını sağlamak için gerekli olan tüm boru hatları, regülatörler, filtreler, vanalar ve diğer ekipmanların tüm sistemi olarak tanımlanabilir.
  • Konut Doğalgaz Tesisatı: Ev ısınma ihtiyacının karşılanması amacıyla kurulan ısınma sistemine verilen isimdir. Mutfak tesisatı da konutlarda ısınma ihtiyacının karşılanması amacıyla kurulan sisteme dahil edilerek projelendirilir.