Ara
Close this search box.

Özel İmalat

Kolektör ve Paslanmaz Çelik Özel İmalatlar

Kolektör İmalatı

Proseslerde sıvı veya gaz iletimini sağlamak, tek bir girişten alınan sıvının/gazın hat boyunca debisini sabit tutarak birkaç çıkışa dağıtımını sağlamak amacıyla  boru hatlarının tasarımını ve üretimi sırasında imalatı gereken bileşendir.

  • Yangın Kolektörü: Yangın Pompa Gruplarının en önemli bileşenleri arasında yer almaktadır. Kollektör en genel anlamıyla bir yada daha fazla borudan gelen sıvı ve suların toplandığı ve buradan kullanıma geçtiği alanlar anlamına gelmektedir.
  • Isıtma Kolektörü: İmalat tarifinde de bahsi geçtiği üzere yerden ısıtma ve radyatör bağlantı sistemlerinde kullanılır.
  • Temiz Su Kolektörü: Temiz su içinde aynı ifadeleri yer verilerek, tek bir girişten alınan sıvının gazın hat boyunca debisini sabit tutarak birkaç çıkışa dağıtımını sağlamak amacıyla yapılan imalattır.

AISI 304-316 Paslanmaz Çelik Özel İmalatlar

  • Keşif Sonrası Projesine Uygun Ölçüde Yer Süzgeçleri
  • Keşif Sonrası Projesine Uygun Ölçüde Basınç Tankları
  • Keşif Sonrası Endüstriyel Mutfak Projesine Uygun Ölçüde Yağ Ayırıcı

Basınçlı Hava Tesisatı

Hava içerisinde biriktirdiği enerjiyi uzak bölümlere ileterek basınç potansiyelinden mekanik enerjiye dönüştürür. Genellikle üretim ve servis sektöründe kullanılan bir Endüstriyel Enerji türüdür.

  • Basınçlı Hava Tankı: Basınçlı hava kompresörü çıkışında bulunan basınç dalgalarının emilmesini sağlayan hava deposudur. Ani basınç değişmelerine mahal vermeden düzgün basınç iletilmesini sağlanmasına yardımcı olur.
  • Hava Kompresörleri: Sıkıştırılmış hava kullanarak elektrikli veya mazotlu motor vasıtası ile dışarıdaki havayı tank haznesinde depolayan ve basınçlı hava oluşumuna olanak tanıyan makinelerdir. Pistonlu ve vidalı olmak üzere ikiye ayrılırlar;
  • Pistonlu Hava Kompresörü: Pistonun alt ölü noktaya ileri-geri hareketiyle atmosfer gazı emilerek kuru hava filtresinde temizlenir. Böylece emme supaplarından geçer. Pistonun üst ölü noktaya hareketiyle birlikte basma supapları ile sıkıştırılır. Pistonun etkisiyle hava elde edilen bu kompresörlere pistonlu hava kompresörü denir.
  • Vidalı Hava Kompresörü: Tipik bir döner vidalı hava kompresörü, bir mahfazada bulunan birbirine geçen iki sarmal rotora sahiptir. Hava, tipik giriş valfi olarak adlandırılan ve rotorlar arasındaki boşluğa alınan bir vana ile gelir. Vidalar döndükçe havanın hacmini azaltıp, basınç artışı sağlar.

Basınçlı Hava Tesisatının bileşenleri: Kaplar, borular, güvenlik ve basınç aksesuarları, uygulaması varsa basınçlı ekipmanın basınç içeren kısımlarına bağlı flanş, nozul, kaplin, destekler, kaldırma kulpları ve benzeri elemanları ifade eder.