Ara
Close this search box.

Mekanik Otomasyon

Mekanik Otomasyon Sistemleri

Binalarda mekanik otomasyon denildiğinde anlaşılması gereken; havalandırma, ısıtma ve soğutma sistemlerinin bilgisayarlı bir yönetim sistemi ile izlenmesi ve kumanda edilmesidir. 

  • Klima Santrali: Klima Otomasyon Sistemleri, endüstriyel ve konfor amaçlı uygulamalarda ortam havasının ısıtılması, soğutulması, temizlenmesi, taze hava ve uygun nem şartlarının sağlanması amacıyla kullanılmaktadır. Bütün bu ihtiyaçları merkezi yapıda çözebilen sistemlerdir.
  • Havalandırma Santrali: Klima Otomasyon Sistemlerinde olduğu gibi Havalandırma Sistemleri için de , “Endüstriyel ve konfor amaçlı uygulamalarda ortam havasının ısıtılması, soğutulması, temizlenmesi, taze hava ve uygun nem şartlarının sağlanması amacıyla kullanılmaktadır. Bütün bu ihtiyaçları merkezi yapıda çözebilen sistemlerdir.” diyebiliriz.
  • Yangın Söndürme: Yangın Otomasyon Sistemleri, yangınbaşlar başlamaz hemen ısı farkını algılayacak olan elektronik dedektörler sayesinde uyarı anında yapılmaktadır. Ayrıca uyarı, diğer sistemi tetikleyerek yangın söndürme işlemi yine anında başlar. Tüm bunlar otomatik olarak yapılmaktadır.
  • Isıtma Tesisatı: Doğalgaz ile çalışan bir kazan, brülör ve pompa grubundan oluşan küçük bir kazan dairesinde otomasyon tesisatı; dış hava sıcaklığını ve tesisattaki su sıcaklığını sürekli kontrol ederek kazanın ne kadar sıcaklıkta yanmasını sağlayarak, gerektiğinde brülör ve pompaların çalışmasını sağlar.